

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 20 pF |
| Length | 620 µm |
| Width | 345 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Leakage Current | 100 nA |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 320 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 320 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Working Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 84 W |
| Peak Pulse Current | 6 A |
| Number of Channels | 1 |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5 V |
| Clamping Voltage | 14 V |
| Peak Pulse Power | 84 W |
| Power Line Protection | No |
| Max Surge Current | 6 A |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 1 mA |
| Voltage ESD Contact | 30 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 30 kV |
| Diode Capacitance | 18 pF |
| Breakdown Voltage | 6 V |
Stock: 6326
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15047
Ext.Price$0.15047
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15047 | $0.15047 |
| 10 | $0.10344 | $1.03440 |
| 50 | $0.06782 | $3.39100 |
| 100 | $0.04446 | $4.44600 |
| 500 | $0.04189 | $20.94500 |
| 1000 | $0.03881 | $38.81000 |
| 3000 | $0.03851 | $115.53000 |
| 5000 | $0.03822 | $191.10000 |
| 10000 | $0.03377 | $337.70000 |
